Človek seba-rovného si hľadá

Stáva sa vám, že sa vám často dejú podobné situácie, ktoré nie sú príjemné? Tak to preto, preto že ich niečím priťahujete. Spomeniem tu pre mňa nesmrteľnú vetu, ktorou som bol v minulosti poučený: „Keď stretnem niekde násilie, a vidím ho hoci aj z okna autobusu, veľmi sa zamýšľam nad tým, čo mám v sebe, že som si to pritiahol“. Radosť priťahuje radosť, agresivita agresivitu. Tak ako odpoveď na agresivitu nebude láska a radosť, ale odpor a únik, tak odpoveďou na lásku bude láska a radosť.

Ak chcete zažívať pozitívne vnemy, musíte ich mať naozaj prirodzene v sebe, a aj ich prejavovať. Ak sa vyžívate v násilných scénach vo filmoch a máte silácke reči, budú sa vo vašom živote tieto kvality – nekvality prejavovať. Sú to totiž vnútorné hodnoty, s ktorými sa stotožňujete. Ak sa budete vnútorne stotožňovať s prosperitou a šťastím, stane sa to vo vašom živote prirodzenosťou. A nebudete stretávať násilie a zlobu. Ak ľudia denne ohovárajú a neprajú ľuďom okolo, bude sa to diať aj im. Ak sú nápomocní a milí, majú v srdci lásku, budú takí k nim aj druhí ľudia.

Dokonca aj tí „zlí“ sa k nim budú správať inak ako k iným. Ale nesmie to byť iba na povrchu, musí to ísť zo srdca, s láskou, naozaj. Je to zvláštne, ale mnohí ste to už zažili, ak nie na vlastnej koži, tak u niekoho, koho poznáte. Vždy nachádzame okolo seba to, čo priťahujeme vlastnými postojmi voči určitým hodnotám. Ak sa meníte, niekedy to chvíľu trvá, všetko zlé aj dobré si treba zaslúžiť. Odklon od jedného postupne priťahuje to opačné. Je to proces, ktorý sa neudeje zo dňa na deň.

„Zvyk je železná košeľa“. Zlozvykov sa zbavujeme iba pomaly, je tam veľká zotrvačnosť. Ale keď príde k zmenám, je to radosť. Bohatí a slávni majú iné hodnoty ako chudobní a trestanci. Aj keď nie vo všetkých stránkach života im to funguje dobre. Tiež nemajú všetky hodnoty správne. To má málokto. A nedajte sa zmiasť televíziou a filmom, ktoré „vykresľujú“ charaktery. Poznám množstvo bohatých a slávnych, ktorí majú čisté oči, dobrý charakter a sú ústretoví a milí voči druhým. To ale neznamená že sú hlúpi. Bohatí, ktorí sú namyslení, zlomyseľní a bez charakteru, zväčša nebývajú bohatí dlho, alebo musia o svoje bohatstvo neustále bojovať…

Úryvok z knihy: Za všetko si môžeme sami 

Peter Filo MMA

sledujte nás na sociálnych sieťach Facebook a Instagram