Feng Shui: Almanach Tung Shu – analýza osudu a Feng Shui

Feng Shui: Almanach Tung Shu – analýza osudu a Feng Shui

    Tung Shu je čínsky almanach s bohatou históriou, ktorý obsahuje dátumy, ktoré sú vhodné alebo nevhodné pre rozličné činnosti, ako sú svadby, podpisovanie zmlúv a podobne. Obsahuje tiež informácie o astrológii a numerológii, etike a múdrosti vekov odvodenú od mudrcov a filozofov starej Číny. Je to napríklad legenda o štyroch ročných obdobiach, alebo čítanie osudu z tváre.

    Jeho história pochádza z obdobia 2000 rokov pred Kristom, a jeho pôvod je v starom kalendári zvanom Wong lik (žltý kalendár), o ktorom sa hovorí, že pochádza od legendárneho Žltého cisára Huang Di. Jeho terajšia verzia pochádza z obdobia dynastie Qin. Tung sa prekladá ako „všetko“ a Shu je výraz pre „knihu“. Literárny význam je „kniha, ktorá vie všetko“. V dnešnej dobe vychádza každoročne v Číne nepretržite už cez 200 rokov. V Hong Kongu je tento almanach známy pod menom Tong sing.

    Keďže kniha sa zaoberá vhodnými a nevhodnými dátumami pre jednotlivé činnosti, je dodnes s obľubou používaná v mnohých čínskych rodinách. No táto kniha vyučuje aj o etike a múdrosti vekov prostredníctvom príbehov, prísloví a podobne. V jej obsahu sú okrem kalendára aj veštby, Feng Shui rady a tabuľky, predpovedanie budúcnosti, čítanie z ruky, z tváre, zo znamienok na tvári a tele, numerológia, storočný kalendár astrologických znamení, rady pre farmárov, význam a popis talizmanov, morálny kódex a ďalšie. V almanachu sa nachádza až 47 tém, ktoré pokrývajú temer všetky oblasti života.

    Preklady tohto kalendára, ktoré sú robené do anglického jazyka sa často veľmi rozchádzajú s originálom. Preto nemajú príliš veľkú hodnotu. Napríklad niektorý „renomovaný“ majstri, ktorý vydávajú množstvá kníh o Feng shui používajú na určovanie vhodných dátumov solárny kalendár, čo sa úplne rozchádza s koncepciou lunárneho kalendára, používaného v Číne. Je to totálna chyba, ktorú robí veľa „Feng shui majstrov“ so zvučnými menami na celom svete. Môj dlhoročný učiteľ Howard Choy hovorí, že jediný spoľahlivý zdroj tohto almanachu vychádza v čínštine. Pokiaľ neovládate čínštinu, máte smolu. 

    V západnom svete používaný solárny kalendár bol v minulosti vytvorený ako prostriedok, ktorý umožňoval v rímskej ríši udržať poriadok vo výbere daní a udržiavanie poriadku v dátumoch sviatkov. Nazýva sa Juliánsky kalendár, podľa Júliusa Cézara, ktorý ho zaviedol v roku 45 pred Kristom. Keďže nebol presný, bol neskôr nahradený tzv. Gregoriánskym kalendárom, ktorý používame dodnes. Navrhol ho Aloysius Lilio z Neapolu, a bol prijatý pápežom Gregorom XIII 24. februára 1582. Postupne sa zaviedol na celom svete, ale niektoré ortodoxné krajiny používajú iné kalendáre.

    Tento solárny kalendár žiaľ nemá nič spoločné s prirodzeným rytmom prírody, a pokiaľ chceme žiť v súlade s jej rytmom, mali by sme používať lunárny kalendár. Lunárny kalendár odzrkadľuje rytmy prírody, všetky procesy prebiehajúce v prírode podľa ktorých sa riadi aj naše telo. A nielen ženské (menzes). Na Slovensku našťastie už dlhší čas vychádza Lunárny kalendár krásnej panej, ktorý do určitej miery nahrádza čínsky almanach Tong shu. Lunárny kalendár síce nepoužíva čínske rozdelenie piatich prvkov, ani pojmy Yin Yang, ale používa západný systém rozlišovania kvalít jednotlivých energií a vplyvov. Používa štyri prvky – Oheň, Zem, Voda a Vietor. Napriek tomu je prekvapivo presný. Tento kalendár je oproti iným lunárnym kalendárom špeciálny v tom, že presne na minútu popisuje, kedy sa menia jednotlivé prvky medzi sebou. Každý tento prvok vládne približne dva a pol dňa. Podľa toho sa dá riadiť pri rozličných rozhodnutiach a činnostiach nášho života. 

ZEM:

    Keď vládne prvok zeme, je vhodné robiť rozhodnutia na základe logiky viac ako intuície, robiť dohody, podpisovať zmluvy… zem je veľmi stabilná, a je veľký predpoklad, že dohody, ktoré v tomto období spravíme dôjdu aj k naplneniu.

OHEŇ:

    Počas vládnutia ohňa je veľmi aktívna naša myseľ, a človek má schopnosť sa v tomto období naučiť podstatne viac ako inokedy, lepšie nám to „páli“, logika ide naplno. 

VODA:

    V čase, keď vládne voda veľmi sa zosilní naša intuícia. Je to veľmi vhodný čas na hlboké meditácie. 

VIETOR:

    V tomto období výrazne klesá pozornosť, ľudia sú nesústredený, rozptyľujú sa. Je to vhodné obdobie na zábavy, odpočinok, nie je to vhodné obdobie na uzatváranie zmlúv. 

    Samozrejme nie sú výsledky používania lunárneho kalendára zaručené, pretože do života človeka vstupuje veľké množstvo rozličných vplyvov, ale je to možnosť, ako nakloniť misky váh na svoju stranu a vytvoriť ďalší predpoklad úspechu.

Kniha Pôvodné Metód Feng Shui

➡️ SÚKROMNÉ HODINY FENG SHUI TU ⬅️

Autor Peter Filo MMA